İyi Espresso Nasıl Yapılır?

detaylar için tıklaCafelerimizde bar bölümünde yaptığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak yapılır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin düzgün olması için espressomuzun kusursuz ve standartlara uyması lazım.
Öncelikle doğru bir espressonun, kullandığımız ekipmanlar ve makinaların kalitesi sayesinde daha da doğru olacağını aklınızdan çıkarmayın.
Bu, grinder’dan (öğütücü) başlar, tamper ile devamı gelir son olarakta espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Öğütücünüz ne kadar üst segment olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile aynı olacak ve espressonuz akarken bazen hızlanıp seyrekleşmeyecek. Sonrasında templeme işlemi, yani porta filtremize (kaşığımıza) koyduğumuz kahveyi templeme (sıkıştırma) işlemi. Bu işlemi de demir tamper kullanmanızı tavsiye ederim . Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü metal ile daha doğru neticeler alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız yaklaşık 15 kg basınç ile sıkıştırdıktan sonra kahve makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtılması lazım. 1-2 saniye kadar. Sonrasında porta filtremizi makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen düğmemize basarak işlemi başlatıyoruz. Ve kahve makinası p bar basınçla kahveye sıcak su basacak. Bu zaman zarfında aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Standart bir espresso yapabilmemiz için süre önemli. 24-30 saniye arasında daha fazla oku 30 ila 32 ml kahve almamız gerekiyor. Şayet bu unsurlara uyuyorsa o zaman kahvemiz standart bir espressodur.
espresso makinesi
Fakat 24 saniyeden erken akmışsa 30 ml espressomuz, tam demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. 30 saniyeden daha geç olmuşsa bu sefer acı bir tat alırız. Bunların çeşitli nedenleri vardır.
24 saniyeden erken dolduysa
• Sıkıştırma işlemini düzgün yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da öğütücümüz kalın öğütüyordur.

Otuz saniyeden sonra dolduysa
• Sıkıştırma işlemini standart yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz ince öğütüyordur.
Hataları Düzeltme
İlk başta kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Şayet 9 bar basınçtan düşük veya yüksek basınç uyguluyorsa, satıcınızdan destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra düzgün sıkıştırma çok önemli. 15 kg basınç uygulayacak şekilde elinizi alıştırın. Bu işlemden de şüpheniz yoksa öğütücü ayarı yaparak doğru akışı sağlayabilirsiniz.
Eğer grinder kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip tüm işlemleri baştan kronometre ile tekrar yapın. Standardı tutturana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişiklik gösterir.
Şayet öğütücünüz ince öğütüyorsa da ayar yerinden kalınlaştırın. Bu işlemleri denemekten korkmayın bir barista’nın bilmesi gereken konuların en başında gelir. Çünkü kahve değişikliği olsun ortam şartları olsun öğütücü ayarını sık sık ayarlamak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *